Fit hrbtenica, Yoga, Pilates, Feldenkrais

Fit hrbtenica, Yoga, Pilates, Feldenkrais

feldenkrais.jpg

FELDENKRAIS - AWARENESS THROUGH MOVEMENT

POZOR! Delavnico pričnemo izvajati 18. 9. 2023.

Pedagog: Darja Šoštarič

Starost: najstniki, odrasli

Termin: ponedeljek, 17:40 - 18:40, dvorana 5

Dr. Moshe Feldenkrais (1904 - 1984) je bil izraelski doktor nuklearne fizike, imetnik črnega pasu v judu, predvsem pa genialec in vizionar. Zaradi lastne poškodbe kolena pri nogometu je razvil metodo, ki temelji na predpostavki, da bolečine in napačna drža izhajajo iz napačne rabe skeleta, ki pa jo je mogoče s to metodo prevzorčiti. Lekcije Feldenkrais so lekcije zavedanja skozi gib (awareness through movement), dobro poznane po vsem svetu. Udeležujejo se jih tako ljudje, ki imajo bolečine v križu, hrbtu, kolenih - skratka, v sklepih ali vezeh, prav tako pa je metoda priljubljena pri osebah, ki se počutijo depresivno, anksiozno, ali pri osebah, ki si želijo zgolj zaznati več možnosti v svojem življenju. Metoda namreč omogoča komunikacijo z živčnim sistemom preko gibanja s pozornostjo. Vaje nimajo popolnoma nič skupnega z vadbo, ki bi vam oblikovala mišice, gre v bistvu za lekcije, skozi katere se vaše telo uči novih možnosti. Pri lekcijah smo na tleh in skozi specifične, a preproste gibalne vzorce sledimo navodilom učitelja. Udeleženci poročajo o zmanjšanju ali popolnem prenehanju bolečin, o večji vitalnosti in energiji v vsakdanjem življenju, tako pri različnih opravilih, športnih aktivnostih kot v medosebnih odnosih. Starost udeležencev je neomejena, tako kot naše možnosti v življenju. "Our only limitation is our belief that it is so." - M. Feldenkrais

 

YOGA V PARIH

začetniki / nadaljevalci

Pedagog: Živa Stojanovič

Starost: najstniki, odrasli

Termin: torek, 19.00 - 20.30, dvorana 5

Joga v parih je vadba, kjer jogijske položaje izvajata dve osebi, ki si pomagata in vodita v položaj z dotikom. Pri tem je ključnega pomena jasna komunikacija in osredotočenost na partnerja, hkrati pa ohranjanje pozornosti na lastnem telesu, dihanju in čutenju. Položaji se gibljejo od partnerskih jogijskih položajev za začetnike do bolj akrobatskih položajev – akrojoge. Zahtevnost bomo prilagodili potrebam udeležencev. Vadba je primerna za vse starostne skupine in je odličen način za krepitev odnosa tudi izven dvorane, saj se poveča občutek medsebojne povezanosti in zaupanja. Lahko jo izvajamo s partnerjem, prijateljem, otrokom ali se povežemo s kom na tečaju. Partner ni pogoj za udeležbo na tečaju.

 
power_yoga.jpg

POWER YOGA

začetniki / nadaljevalci

Pedagog: Marko Urbanek

Starost: najstniki, odrasli

Termin: ponedeljek, 19:30 - 20.30, dvorana 4

Ura dihanja, sproščanja in različnih vaj za moč in prožnost telesa. Seansa neprekinjenega gibanja skozi yogijske pozicije. Delavnica se prične z nekaj minutnim dihanjem v sedečem položaju, sledijo mu različne asane, ki prebudijo in sprostijo vse telo (predkloni, zasuki, raznožke, nagibi telesa, pozdrav soncu...). Vrstni red asan se skozi sezono spreminja in nadgrajuje z različicami, vsaka seansa pa se zaključi s prijetnim sproščanjem v različnih ležečih pozicijah.

 
pilates-hrbetnica.jpg

FIT HRBTENICA

(začetniki, nadaljevalci)

Pedagog: Nataša Nežič

Starost: najstniki, odrasli

Termin: ponedeljek, 20.00 - 21.00, dvorana 5 ali četrtek, 18.15 - 19.15, dvorana 5

Fit hrbtenica je vadba namenjena vsem, ki se že soočate z bolečinami v hrbtenici in pa tudi vsem tistim, ki se želite preventivno izogniti tovrstnim težavam. Na vadbi se boste seznanili s pravilno držo in z vajami, ki krepijo stabilizatorje trupa, izboljšujejo gibljivost hrbtenice, ravnotežje in stabilnost. Ob rednem in doslednem izvajanju vaj za hrbtenico se poleg zmanjšanih bolečin v hrbtenici poveča moč globokih stabilizatorjev trupa, izboljša se telesna drža, zmanjša zakrčenost mišic in poveča gibljivost.

Več kot štiri petine težav s hrbtom nastane zaradi mišic, ki se ob pomanjkanju aktivnosti ali nepravilne obremenitve zakrčijo, skrajšajo ter postanejo neprožne, kar je eden izmed vzrokov za bolečine. Telo se naravno prilagaja bolečini s prilagajanjem drže, gibanja in s tem dodatno omejuje naravno funkcijo mišic. Celice nimajo biološke ure, nenehno se obnavljajo, zato se mišična masa z redno, kontinuirano vadbo lahko poveča. Prav tako je možno povečati gibljivost hrbtenice, potrebna je le močna volja, cilj in akcija. Stari taoistični mojstri pravijo, da ste stari toliko kolikor je stara vaša hrbtenica.

 
pilates_2.jpg

YOGA PILATES

začetniki, nadaljevalci

Pedagog: Nataša Nežič

Starost: najstniki, odrasli

Termin: četrtek, 19:30 - 20:30, dvorana 5

Vadbena zvrst Yoga pilates je odlična izbira za vse tiste, ki si želite čutiti učinke tako pilatesa kot joge. Skozi uro se elementi obeh vadbenih zvrsti prepletajo med sabo in vam tako nudijo izjemno izkušnjo obeh vadbenih zvrsti. Glavna razlika med njima je, da gre pri pilatesu predvsem za medmišično koordinacijo in povečanje moči trupa, gibanje poteka tekoče, nadzorovano in dinamično, joga pa vključuje statično gibanje in raztege ter tako omogoča dodatno nadgradnjo vaj za fleksibilnost in telesno moč. Obe obliki vadbe spadata med "body & mind" vadbene programe, katerih namen je ponovna povezanost telesa in duha.

 

PILATES

začetniki, nadaljevalci

Pedagog: Nataša Nežič

Starost: najstniki, odrasli

Termin: ponedeljek, 18.50 - 19.50, dvorana 5 ali četrtek, 17.00 - 18.00, dvorana 5

Z redno vadbo po principu pilatesa se utrdijo hrbtne in trebušne mišice, drža telesa se izboljša, gibljivost se poveča, sprostijo se energetske blokade in napetosti v telesu. Pilates temelji na zavestnem, tekočem in kontroliranem izvajanju gibov rok in nog v ritmu dihanja, pri čemer se aktivirajo globoke mišice trupa, ki so pravzaprav center moči, kateri podpira telesno držo. Metoda pilates deluje iz notranjosti telesa proti mišicam na površju in se ukvarja predvsem z manjšimi mišičnimi skupinami, ki so pri klasičnem treningu premalo ali napačno obremenjene. Poseben sistem dihanja poudarja aktivacijo globokih trebušnih mišicah, ki okrepljene razbremenijo spodnje hrbtne mišice in delujejo preventivno pred poškodbami in bolečinami v spodnjem delu hrbta. 15 minut vadbene enote posvetimo jogijskim položajem, ki jih izvajamo zgolj z lastno težo ter vadbo zaključimo s kratko meditacijo. Učinkovitost vadbe je odvisna od truda, ki ga vložite vanjo.